top of page

Персийско Кунг Фу или Кунг Фу То'а - История

Кунг Фу То' а е създадена от Иранският учител Ибрахим Мирзаи в периода от 1950 до 1970г. Мирзаи развива и създава този стил, целящ цялата енергия на тялото да бъде използвана по най-добрия начин. След Иранската Революция, То' а бил забранен. Мирзаи бил изправен срещу враждебността на Ислямските органи и то най-вече към духовния аспект на неговото учение. Той бил прострелян в краката няколко години след Революцията. Мирзаи първо отлетял към Турция, после към Европа и до днес неговото местоположение остава неизвестно. След забраната в Иран и изчезването на Мирзаи, трениращите извън Иран продължават да разпростаняват стила То' а в най-малко десет страни в Европа, Северна и Южна Америка и Близкия Изток. 
 

Ибрахим Мирзаи - Основателят на То' а

Ибрахим Мирзаи (роден на 28 Януари, 1940 г. в Горган, Иран) е основателят на Кунг Фу То' а. Мирзаи започва кариерата си в иранската aрмия, където работи като офицер към Въздушните сили. Започвайки през '50те, той оформя своя уникален стил на Кунг Фу като го нарича Кунг Фу То' а. Новият стил в основата си е комбинация от Северен и Южен Шаолин. След Иранската Революция, неговите тренировки били забранени. Мирзаи бил изправен срещу враждебността на Ислямските органи, и то най-вече към духовния аспект на неговото учение. Той бил прострелян в краката няколко години след Революцията. Мирзаи първо отлетял към Турция, после към Европа след което неговото местоположение остава неизвестно. Днес, неговия стил се преподава в най-малко десет държави по света.

В Персия, днешен Иран, винаги се е отдавало голямо значение на физическата форма, която днес се изучава и се експериментира на научно ниво, а в миналото е било нещо изключително важно за обучението на младите бойци. В Зор Кан (Zour Khane), който продължава да съществуват и до днес, физкултурните салони са оборудвани с кръгли арени, където се тренира с тежки щитове и боздугани под звуците на барабани и песни от превратностите на епичната поема на Shahnameh (Книга на царете), от Фирдуси. Младият Мирзаи започва военната си кариера в иранската армия, като става офицер към Военновъздушните сили. Той участва в редица дисциплини: обикновени бойни техники, специален военновъздушен отряд, свободен скок, курсове за напреднали в специални мисии, партизанска бойна тактика, инструкторски курс по парашутизъм (където той достига до ниво три звезди), специален курс за планини и гори, курс пустинни операции, информационни войни, оцеляване при екстремни условия, амфибийни операции по суша и вода, спасителни операции и курс за рейнджъри. Той получава диплома по философия, професура в областта на образованието във военното училище и основава Факултет на Тялото и Душата, където преподава Кунг Фу То' а и физиология на човешката енергия. Така, той се грижи за научната и физическата активност в различни училища и университети. Освен това, той е работил в клиника за физическа терапия в Техеран върху пациенти с неизлечими физически проблеми чрез познанията си за движението на енергията в човешкото тяло, прилагайки хипноза. Причината, поради която хипнозата на професор Мирзаи е толкова ефективна със сигурност се дължи до голяма степен и на неговата харизма. Той е успял да изтегли и мотивира всички свои ученици (повече от десет хиляди през първата година на обучението), които го обичаха и, които все още го обичат страстно. В учението си, той предава идеята за освобождаване на Аз-а от фалшиви нужди, за повишаване на народното културно равнище и създаване на необходимите инструменти за развитието на по-ниските социални класи, както и изграждане на хармонична система, където напредъкът е свързан с човешките потребности и стойности, която се противопоставя на система, основаваща се на борба и съзнателно пренебрегване на правната отговорност, система, в която няколко души имат власт и богатство и подклаждат войни докато безсилното общество може само да гледа. Политическите събития драстично променят живота на този велик човек.

През 1979 г. по време на протести срещу някои политици на Шаха, избухва Иранската революция, задвижвана от различни сили, обединени най-малко заради тази кауза. Религиозното движение има по-голяма сила и скоро Иран се преобразува в Ислямска република Иран.

Бил опасен период за много иранци, които се решават да напуснат страната. Професор Мирзаи, чиито учения били твърде философски и духовни за неговите ученици, които винаги са били против тоталитаризма, претърпява нападение няколко години по-късно: бива прострелян в крака. Счита се, че мисленето му било неудобно. Той бяга в Турция и по-късно в Европа, и в крайна сметка всички следи от него са заличени. В Иран, Кунг-Фу То' а е забранен. Училищата биват затворени и тези, които продължили да практикуват били заловени. Всички онези, които носели това бойно изкуство във вените си продължили да практикуват тайно, скрити в горите и в планините, в непоносими горещи лета и студени зими. Благодарение на тях, Кунг-Фу То' а все още съществува в Иран, където преди малко повече от десет години е узаконен и се практикува от повече от половин милион души. Благодарение на тези, които избягали, Кунг-Фу То' а бива разпространен из Европа и Америка, въпреки че днес е един малко познат стил. Професор Мирзаи, въпреки неизвестното му местонахождение в продължение на много години, остава в сърцата на всички практикуващи Кунг-Фу То' а, дори и на най-малките ученици и деца. Понякога хората се раждат с голяма интелектуална сила, способна да издига обществото с брилянтната си интуиция. Друг път хората се раждат с голяма физическа възможност - могат да станат шампиони в своята област. Въпреки това, рядкост са хората, родени с капацитет за постигане на изключително високо ниво на физическо, интелектуално и духовно развитие. Ибрахим Мирзаи със сигурност е един от тях.


Камран Гераминежад - Нашият учител

 

Започва да се занимава с гимнастика едва 4-годишен. Навършил 8, започва да изучава джудо и бокс от баща си - Майстор Али Гераминежад. От 10-годишен изучава Кунг-Фу То'А с Великия Майстор Ибрахим Мирзаи.

Пътят към изучаване на Кунг-Фу преминава и през усвояването на любимите на Майстор Камран стилове: Шаолин, с учител Майстор Куанг Винглам, Шадоу Бокс и Ейвишо, с учител Майстор Лианг Джи. Благодарение на своите учители, Майстор Камран Гераминежад има възможността да изучава и да се упражнява с оръжия като сай, различни мечове и рукейма, дървена пръчка, шурикен, нунчаку и сунчаку.

Плод на отдадеността му в продължение на повече от 40 години са две книги, които той издава на фарси - “Изследване на различните методи на Кунг-Фу"(1981), в която се разглеждат основни методи, корени и философия на Кунг-Фу и “Принципи на традиционния бой при Кунг-Фу То'А" (2004). Хат едно при То' а - "Анатоа" е първата издадена книга от тази поредица. В нея се обсъжда баланса между тяло и душа. Показани са ключови движения и практични начини за тяхното прилагане. Книгата съдържа и CD за добиване на по-ясна представа. Много от статиите му в различни персийски списания подхранват желанието на кунг фу отдадените и дават по-ясна представа за бойните изкуства. Предан на Мирзаи, своя учител, Майстор Камран Гераминежад не си позволява да преподава собственият си стил в Иран, но за сметка на това последователи на стила са Майстори из цял свят в държави като Ирак, Турция, Пакистан, Афганистан, Дания, САЩ и Канада.

 

Кунг Фу То' а

Кунг Фу То' а е уникален стил на Кунг-Фу, фокусиран върху здравите дух и тяло. Това не е просто още един стил Кунг-фу, а е сложна комбинация от Северен и Южен Шаолин. То' а по същество се уповава на овладяването на бойни техники (хат), които са еднакво ефективни както с оръжие, така и без оръжие. Особено се набляга върху физическото и психическото здраве, както и на медитацията.

 

 

Шаолин Кунг Фу

 

Началото на Шаолин се поставя някъде около 540 г. сл. Хр., когато индийският будистки свещеник на име Бодхидхарма (Taмо на китайски), пътувал до Китай, за да се срещне с Императора. По това време Императорът бил наредил на местните будистки монаси да превеждат будистки текстове от санскрит на китайски. Намерението му било да даде на цялото население възможността да практикува тази религия. Това бил благороден проект, но когато императорът споменал, че това е неговия път към Нирвана, Тамо не бил съгласен. Гледната точка на Тамо относно будизма била, че не можеш да постигнеш тази цел чрез добри действия, извършвани от други в твое име. В този момент пътищата на Императора и на Taмо се разделили и Taмо отпътувал до близкия будистки храм, за да се срещне с монасите, които превеждали тези будистки текстове. Когато Taмо се присъединил към монасите, той забелязал, че те не са в добро физическо състояние. В противовес на тяхната слабост, Тамо започнал да ги учи на упражнения, предназначени за увеличаване на Чи потока и изграждане на сила. Тези комплексни упражнения, модифицирани от индийските Йоги (главно Хатха и Раджа) се базирали на движенията на 18-те основни животни в индокитайската иконография (напр., тигър, елен, леопард, кобра, змия, дракон и др.). Това било началото на Шаолинското Кунг-фу.

bottom of page